EN

BLOG

BLOG

NFPA 13 STANDARTLARINA GÖRE SİSMİK KORUMA

NFPA 13 / 2016 STANDARTLARINA GÖRE SİSMİK KORUMA 
NFPA 13 NEDİR ?
NFPA (National Fire Protection Association), ABD'de uygulanması zorunlu olan yangın ve yangın güvenliğini etkileyen konuların standartlarını belirleyen ve yayınlayan kuruluştur.
 
NFPA 13 Yangın Sprinkler Sistemlerinin dizaynı ve montajı için standartları belirleyen, ülkemiz dahil birçok ülkede kabul görmüş standarttır. 
 
NFPA STANDARTLARINA GÖRE SİSMİK KORUMA 
NFPA 13 Standartlarına göre yangın tesisatında sismik askılama yapılması gerekliliği bölüm 9.3.5’de bir çok maddede belirtilmiştir. Bunlardan bazıları;
* Sprinkler tesisatında hem enine hem de boyuna yatay sismik yükler ve sismik yüklerden kaynaklanan dikey yüklere karşı sismik askılama yapılmalıdır.
* Sismik askılamanın bağlanacağı yapı elemanının doğabilecek sismik yüklere karşı dayanıklı olması gerekmektedir.
* Sprinkler borusuna uygulanacak sismik askı dizaynı yapılırken sismik askının etki alan hesabı tüm bağlı borular ve su dolu ağırlıkları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.
* Sprinkler sistemininin üzerinde yer alan sismik askı, o sistemin taşıyıcı askılama sistemi ile aynı yapıya bağlanmalıdır.
 
YANGIN TESİSATINDA KAPLİN YERLEŞİMİ (NFPA 13-2016 / 9.3.2)
NFPA 13 yangın tesisatının sismik korumasına ilişkin olarak sismik askılamanın dışında tesisat üzerinde yer alan esnek kaplinlerin yerleşimine de atıfta bulunur.
Buna göre;
* 2½'' (65mm) ve üzeri borularda, tesisatın yapı ile ayrı olarak hareket edebilmesi için boru sonlarında esnek kaplinler kullanılmalıdır.
* 900 mm den kısa kolon hatlarında esnek kaplin kullanımı zorunlu olmayıp  900 mm ve 2.1 m arası uzunluktaki kolon hatları için 1 adet esnek kaplin kullanımı yeterlidir.
Çok katlı binalarda zeminin 300 mm üzerinde ve zeminin 600 mm altındaki mesafe içerisinde esnek kaplin montajı yapılmalıdır. (Resim 2 )
Bölüm 9.3.4’de yer alan boşluk kriterlerinin sağlanmadığı duvar geçişlerinden maksimum 300 mm önce ve sonra esnek kaplin kullanılmalıdır. (Resim 3)
Yapının genleşme bağlantılarına 600 mm mesafe içerisinde esnek kaplin montajı yapılmalıdır. (Resim 4)