Darhan Blog

FRAMO SİSTEMİ İLE KAİDE İMALATI

Türkiye pazarında DARHAN tarafından temsil edilen Alman Sikla firmasının geliştirmiş olduğu 3 boyutlu montaj sistemi olan FRAMO, günümüzde tesisat montajında kullanılan kutu yada NPU gibi kaynaklı profillerin yerini almaktadır.

Boru konsollamasından, rooftop cihaz kaidelerine kadar geniş bir kullanım alanı bulunan FRAMO sistemi, ihtiyaca yönelik olarak 3 boyutlu bir konstrüksiyon imkanı sağlar. Özel patentli vidalama sistemiyle montajı yapılan FRAMO profiller, kaynak işçiliğini ve montaj sonrası yapılması gereken antipas uygulamalarını ortadan kaldırmaktadır.

Özellikle rooftop cihazların yada soğutma grupları gibi çatı katında yer alması ön görülen teçhizat kaidelerinin imalatında kaynak işçiliğini ortadan kaldırarak işçilik açısından büyük tasarruf sağlayan FRAMO sistemi, ağırlık bakımından da mevcut NPU yada kutu profillere göre avantaj sağlamaktadır. Uygulamada kullanılan NPU profillere nazaran daha mukavemetli ancak daha hafif olan FRAMO profiller lojistik açıdan da kullanıcı dostu olarak öne çıkmaktadır.

Standart olarak HCP (High Corrosion Protection) kaplama ile gelen FRAMO profillerin diğer profillere yada antipas uygulamalarına kıyasla korozyon dayanımı en önemli avantajalarından biri olup gerektiği takdirde yapılacak uygulamanın ihtiyaçlarına göre epoksi kaplamalı olarak da tedarik edilebilmektedir. Muadil sistemlere nazaran daha hafif olan FRAMO profiller bu özelliği ile yapıya çok daha az yük binmesini sağlar.

Özel SiPlan ve SiCad yazılımları ile support yada konstrüksiyon için gerekli tüm dinamik ve statik hesaplar yapılarak ihtiyaç duyulan support çözümünde kullanılması gereken ürün listesi detaylı bir şekilde çıkarılarak fire oranı da minimuma indirilmektedir.